Just Announced Shows in NYC
The Jesus Lizard, Girlpool, HAIM, Television, The Radio Dept., Hannibal Buress, Ilana Glazer, Pond, Peaches, HEEMS, Ceremony, Rubblebucket, S U R V I V E, Holly Golightly, Meatbodies, Jeff Tweedy, Sports (OK) + more!
SELECT SHOWS ADDED TO THE SITE THIS WEEK
10/05 The Black Lips (DJ Set) @ Our Wicked Lady
10/05 Secret Headliner (not the New Orleans basketball team), Cloakroom, Jaye Jayle @ Saint Vitus Bar
10/07 The Pains of Being Pure at Heart (Kip solo) @ Princeton Record Exchange
10/08 Eric Slick (Dr. Dog), Tinnarose​ @ Union Pool
10/11 Dreamcrusher, Decisions, Octogon @ Trans-Pecos
10/12 Kristeen Young, Fea, Bruiser Queen @ Berlin
10/12 Emanuel And The Fear, St. Lenox, Overlord @ Goldsounds
10/12 Jackie Greene @ The Cutting Room
10/13 A Boogie Wit Da Hoodie @ Amadeus Nightclub
10/13 S U R V I V E, and more! @ Green-Wood Cemetery
10/14 S U R V I V E, and more! @ Green-Wood Cemetery
10/14 SHAED, Morgan Saint @ Industry City
10/18 Fruit & Flowers, Grim Streaker, Darkwing, Hot Curl @ Baby's All Right
10/18 Meredith Graves (DJ Set), James Richardson (DJ Set) @ Murmrr Theatre
10/19 Pill, Bodega, Heaven @ Baby's All Right
10/19 Radiator Hospital, Outer Spaces, Snakeskin @ Silent Barn
10/20 Klingande @ Schimanski
10/20 Thick, Robot Princess, Your Dream Coat, The Wants @ The Gutter
10/22 Majid Jordan @ Irving Plaza
10/26 Radio Ambulante and Friends (A Night of Storytelling for Puerto Rico) @ Murmrr Theatre
10/26 Tribute to The Cramps @ The Bowery Electric
10/28 Peaches, Juliana Huxtable, Asian Doll, De Se @ Knockdown Center
10/28 Zuli, It Came From Space @ Murmrr Theatre
10/28 Travis Scott, Virgil Abloh @ New York Expo Center
10/28 MikeQ, Jubilee, Theatre Of Disco, HDLSS , Bianca Oblivion, Wildkatz @ Secret Project Robot
10/30 Ilana Glazer @ Union Hall
10/30 Ilana Glazer @ Union Hall
10/31 The Dead Boys (ft. Cheetah Chrome & Johnny Blitz) @ Lucky 13 Saloon
11/01 Briana Marela, Wilsen, Gold Child @ Baby's All Right
11/01 RIPS, Glove, Casey Hopkins @ Our Wicked Lady
11/01 Ilana Glazer @ Union Hall
11/01 Ilana Glazer @ Union Hall
11/02 Ilana Glazer @ Union Hall
11/02 Ilana Glazer @ Union Hall
11/03 Holly Golightly & The Broke-Offs, Uke-Hunt @ The Safari Room at El Cortez
11/07 Prayers @ Saint Vitus Bar
11/09 Michael Rault @ ALPHAVILLE
11/09 Prayers @ Bowery Ballroom
11/09 Bethlehem Steel, Emily Reo, Wicked Kind, Maneka @ Silent Barn
11/11 Frankie and the Witch Fingers @ Our Wicked Lady
11/15 HAIM @ Guggenheim Museum
11/15 Kevin McDonald (Kids In The Hall) @ The Bell House
11/16 Guerilla Toss, Future Punx, Duchess Says @ Baby's All Right
11/16 Teen Body, Goodfight, Ada Lea, Alena Spanger @ C'mon Everybody
11/17 Meatbodies, The Nude Party @ Market Hotel
11/19 Hannibal Buress @ Knitting Factory Brooklyn
11/20 H.E.R. @ Bowery Ballroom
11/20 Gingerlys @ Elsewhere
11/20 Rubblebucket @ Knitting Factory Brooklyn
11/21 HEEMS, Nadia Tehran @ Elsewhere
11/21 A Place Both Wonderful and Strange, The Laura Palmer Deviations @ The Bell House
11/22 MUN, The U.S. Americans @ Mercury Lounge
11/29 Radian, Operator Music Band @ Murmrr Theatre
11/30 B.MIles, Loose Buttons @ ALPHAVILLE
12/01 John Brown's Body @ Bowery Ballroom
12/02 Jungle, Makeness @ Elsewhere
12/03 Steve Earle, The Dukes, Lucinda Williams, Emmylou Harris @ Town Hall
12/04 Xavier Omar @ Bowery Ballroom
12/04 Journalism, Obliques @ Elsewhere
12/06 Tim Burton's The Nightmare Before Christmas Live @ Barclays Center
12/06 Delicate Steve, James Chance & The Contortions, Fascinator @ Elsewhere
12/07 Tim Burton's The Nightmare Before Christmas Live @ Barclays Center
12/08 Haerts, Wilsen @ Rough Trade
12/08 Inquisition, Nader Sadek, Putrid Pile, Unearthly Trance, The True Goat, Night Rite @ Saint Vitus Bar
12/10 The Jesus Lizard @ Irving Plaza
12/13 Sports (OK) @ Mercury Lounge
12/14 Sports (OK) @ Baby's All Right
12/15 Jeff Tweedy (of Wilco), Aimee Mann, Randy Newman, Lo Moon @ Beacon Theatre
12/15 SHAED, Foreign Air @ Public Arts
12/15 Ripe @ White Eagle Hall
12/16 Ofenbach @ Rough Trade
12/17 Eighteen Visions, Knocked Loose, Old Wounds, Tourniquet @ Gramercy Theatre
12/20 Xeno & Oaklander @ Elsewhere
12/22 Ceremony, Nothing @ Saint Vitus Bar
12/23 Ceremony, Nothing @ Saint Vitus Bar
12/28 Matisyahu @ Irving Plaza
12/30 Television @ Bowery Ballroom
12/31 Television @ Bowery Ballroom
12/31 John Digweed, Tara Brooks @ Output
12/31 Gramatik, Big Wild, Ramzoid @ Terminal 5
01/11 Pond @ Warsaw
01/12 Restorations, Timeshares @ Baby's All Right
01/16 Ben Miller Band @ Knitting Factory Brooklyn
01/27 Octave Cat @ Rough Trade
01/28 The Dead Boys (ft. Cheetah Chrome & Johnny Blitz) @ The Bowery Electric
02/01 Enter Shikari, Milk Teeth @ Music Hall of Williamsburg
02/03 Wardruna @ Town Hall
02/03 The Radio Dept. @ Warsaw
02/08 Girlpool @ Brooklyn Steel
03/29 Digitalism @ Good Room
AND MORE...
VIEW ALL JUST ANNOUNCED SHOWS HERE
Never miss a show again! Get show alerts for the bands you care about. Sign up for a FREE My Rockness account.
Follow us on TWITTER and FACEBOOK for more show announcements.